Idući prema Prudu, neposredno prije pruđanskog mosta, nalazi se čuvena Kučukalića kuća. Kučukalića kuća, jedan od najznačajnijih istorijskih objekata u Šamcu, predstavlja dragocjen svjedok arhitektonske i kulturne baštine ovog regiona. Kuću su izgradili brčanski dobrotvor, preduzetnik i humanitarac Ali-aga Kučukalić i njegov sin Fehim -aga Kučukalić. Gradili su je italijanski majstori prema projektu Aleksandra Viteka. Ova kuća je kroz vijekove bila dom mnogih generacija porodice Kučukalić, koja je igrala značajnu ulogu u istoriji Šamca. Kada je izgrađena, Kučukalića kuća je bila najljepša u tadašljem Bosanskom Šamcu.
Kučikalići su zanimljiv primjer jačanja i bogaćenja jedne porodice koja je svoj imetak, vrijedan nekoliko stotina hiljada kruna, stekli na pošten način i isključivo kupovinom. Kada je Ali-aga umro 1905. godine, porodica je u svom vlasništvu imala 140 kuća i poslovnih prostora u vrijednosti i do 100.000 kruna, preko stotinu kmetskih selišta, 15.550 dunuma zemlje i šuma.
Poznata je i kao Begova kuća i Stara knjižnica, a zauzima posebno mjesto u sjećanju starih Šamčana. Ova kuća nije samo svjedočanstvo arhitektonske ljepote i tradicije, već i važan dio istorije i kulture Šamca.
Kučukalića kuća je nekada služila je različitim svrhama, uključujući i ambulantu nakon Drugog svetskog rata, a zatim i gradsku biblioteku do 1981. godine. Od 1981. godine, nakon što je biblioteka premještena u Spomen dom “Mitar Trifunović Učo”, u kući je bio smješten Sud za prekršaje.
Danas, u Kučukalića kući smještena je Narodna biblioteka koja čuva djelić prošlosti ovog lijepog grada.
Posjeta Kučukalića kući je neizostavan dio upoznavanja sa istorijom i kulturom Šamca, pružajući jedinstvenu priliku da se osjeti duh vremena i otkrije ljepota tradicionalne arhitekture. Ova kuća, sa svojom bogatom istorijom i kulturnim značajem, nastavlja da inspiriše i privlači posjetioce, čuvajući uspomene na nekadašnji život i tradiciju ovog kraja.