У самом центру Шамца, између улица које су дању препуне ужурбаности и смијеха, лежи миран градски парк. Када се сунце спусти иза хоризонта и град се смири, парк се претвара у чаробно мјесто испод ноћног неба. Овдје, међу густим гранама старих дрвећа, настањује група сова ушара. Мала сова ушара је препознатљива по свом округлом лицу, великим очима и ушкама на врху главе. Ове птице су познате по својим карактеристичним „ушкама“ које су заправо перја на њиховој глави. Њено перје је обично помијешано у нијансама смеђе и сиве, са бијелим тачкама које јој помажу да се камуфлира у шумама.
У Републици Српској живи 10 врста сова. У односу на остале врсте сова које се срећу код нас, најчешћа је мала ушара или утина.
За ову врсту сове карактеристично је окупљање зими у велика јата. Почетком зиме формирају се огромна јата ове врсте у низијама на сјеверу Републике Српске, која зимују у крошњама четинарског и нешто рјеђе лишћарског дрвећа по парковима или дрворедима у склопу људских насеља. Током зиме, градски парк у Шамцу је зимовалиште за око 140 јединки ове врсте, што га чини једним од највећих зимовалишта сова у Босни и Херцеговини.
Сове, укључујући малу сову ушару, играју кључну улогу у екосистемима као природни регулатори популације глодара. Сове су ефикасни предатори глодара, као што су мишеви и пацови. Узимајући ове глодаре из популације, сове помажу у одржавању равнотеже у екосистему, спречавајући потенцијалне инфестације које би могле оштетити усјеве и проузроковати друге проблеме.
Шамчани су се већ одавно навикли на присуство сова ушара у свом градском парку. Ове птице су постале симбол ноћне хармоније у овом урбаном простору, а њихова присутност је готово свакодневна сцена за локалне становнике.
Како би се ове величанствене птице задржале у градском парку, важно је предузети кораке за заштиту њиховог станишта. Одржавање старих стабала, заштита зелених површина, и подизање свијести међу грађанима о значају ових птица, кључни су фактори у очувању ове врсте у урбаним срединама.
Присуство сова ушара у градском парку у Шамцу није само знак природног богатства, већ и показатељ еколошке равнотеже у урбаном окружењу. Ове величанствене птице доносе посебан шарм нашем граду и подсјећају нас на важност очувања природних станишта, чак и у центру урбаних средина. Наша заједничка одговорност је да заштитимо овај драгоцјени дио наше природе, како би Шамац остао мјесто гдје природа и град могу коегзистирати у хармонији. Кроз бригу и пажњу, можемо осигурати да сове ушаре наставе да буду чувари ноћи у нашем парку, доносећи мир и тишину свим његовим посјетиоцима.