Евентуалном изградњом објеката за збрињавање радиоактивног отпада на Трговској гори дошло би до загађења ваздуха, земљишта, поѕемних и површинских вода, закључак је научноистраживачког рада “Опасности од изградње Центра за збрињавање радиоактивног отпада на локацији Черкезовац, Трговска гора, Хрватска”.
Представљање научног рада о Трговској гориФото: РТРС
Дражено Бјелић са Технолошког факултета бањалучког Универзитета, презентујући научно-истраживачки рад у Администартивном центру Владе Републике Српске, изјавио је да се ријека Уна и заштићено подручје налази свега 850 метара од планиране локације за изградњу овог објекта, као и поѕемни резервоари за снабдијевање водом за пиће општине Нови Град.
Бијелић је рекао да би евентаулна изградња оваквог објекта на Трговској гори имала и економски утицај на прилике у регији, јер би дошло до миграције становништва и стагнације развоја туризма.
Помоћник министра за питања заштите животне средине у Министарству за просторно уређење, грађевинарство и екологију Републике Српске Душко Соломун рекао је да је питање Трговске горе приоритетан проблем од егзистенцијалног значаја за око 250.000 становника.
Навео је да је ово заједнички проблем Републике Српске и ФБиХ, због чега се мора водити константна борба да Хрватска одустане од изградње овог објекта.
– Хрватска је затворила сва своја врата за рјешавање овог проблема без обзира на све конвенције и међународна правила. Сада се очекује да Хрватска изађе са студијом утицаја на коју ћемо дати одговор и покушати да не дође до изградње тог објекта – рекао је Соломун.
Презентацију је организовало Министарство за просторно уређење, грађевинарство и екологију Републике Српске.
Извор: РТРС