Na petnaestak kilometara od Šamca u ruhu mirnog posavskog sela, nalazi se osnovna škola u Gornjoj Slatini, okružena dobrim ljudima i čestitim domaćinima. Nemoguće je proći kroz selo a da ne zapazite školu, koja pruža osnovu za budući razvoj mladih generacija i koja služi za dobrobit svih njegovih stanovnika.
Prema navodima Jovana Nedića, srpska osnovna škola u Gornjoj Slatini otvorena je u prvoj polovini XIX vijeka, ali je ubrzo ugašena. Prva škola osnovana je na inicijativu Srpskog pravoslavnog Crkvenog Odbora u Gornjoj Slatini 11. aprila 1908. godine. Članovi tadašnjeg Odbora dali su i prvi prilog u iznosu od 535 kruna te je sledeće godine, uz pomoć mještana, sagrađena školska zgrada kada je i škola zvanično počela sa radom. Školska zgrada sagrađena je uz mjesnu crkvu, a 1911. godine izgrađena je veća školska zgrada sa stanom za učitelja. Prvi učitelj bio je Đorđo Stoisavljević iz Karlovca.
Tokom 1914. godine škola je zatvorena od strane austrogarske vlasti, a ponovo je otvorena 1916. godine kada je odlukom nadležnih vlasti pretvorena u komunalnu državnu školu. Pri školi su 1921. godine osnovani Narodna knjižnica i čitaonica kao i podmladak Crvenog krsta. Tridesetih godina i tokom Drugog svjetskog rata djeca iz sela Božanuša, Gajevi, Grbača, Panjik i Srednja Slatina pohađala su nastavu u dvije školske zgrade u Gornjoj Slatini.
Od školske 1955/1956. godine do 1966/1967. godine egzistira kao šestorazredna, a te iste godine prerasta u punu Osnovnu školu sa svih osam razreda. Od 1966. škola je radila u novosagrađenom objektu i sve do 1997. godine nosila je naziv OŠ „ Pero Bosić“. Škola je dobila ime po narodnom heroju Peri Bosiću, kao znak sjećanja i poštovanja prema njegovom doprinosu tokom Drugog svetskog rata.
Za izgradnju škole mještani su zaveli mjesni samodoprinos u visini od 4%, te su za pet godina obezbijedili oko 15 miliona starih dinara.
Međutim, vrijednost zgrade sa opremom, nastavnim sredstvima i dva stana za potrebe škole iznosila je blizu 50 miliona starih dinara, pa je razlika sredstava bila izmirena u idućoj godini budžeta. Škola u Gornjoj Slatini je centralna za sela Donju i Gornju Slatinu, Kornicu i Gajeve tada je brojala oko 600 učenika.
Godine 1997. godine škola mijenja naziv u JU OŠ “Gornja Slatina“.
Reformom osnovnog obrazovanja, školske 2003/2004. godine, prelazi na devetogodišnje osnovno obrazovanje kako i danas egzistira.
Mnoge generacije vežu lijepe uspomene za Osnovnu školu Gornja Slatina. Ova škola nije samo mjesto učenja, već i prostor gdje su se stvarala prijateljstva, razvijale vještine i gradile temeljne vrijednosti. Svaka klupa, svaki hodnik i svaka učionica pričaju priče o učenicima koji su kroz njih prošli, o njihovim snovima, radostima i prijateljstvima. Kroz hodnike škole i dalje odjekuje smijeh nekih novih generacija, a u učionicama se i dalje dijele nezaboravne lekcije i trenuci radosti.
Svaka generacija nosi sa sobom posebne priče i uspomene koje čine Osnovnu školu “Gornja Slatina” posebnim mjestom.