Stari sat u Šamcu, smješten na vrhu zgrade u samom centru grada, predstavlja više od samo mehanizma za mjerenje vremena.
Sa svojim tačnim i upornim otkucavanjem, služio je kao vodič kroz vrijeme,
obilježavajući važne trenutke i značajne promene u životu grada. Bio je ne samo svijedok velikih istorijskih događaja, već i simbol običnih, ali dragocijenih trenutaka svakodnevnog života.
Šamački hroničar Nikša Nezirović navodi da je zgrada sa satom izgrađena 1928. godine i bila je u vlasništvu veletrgovca Toše Stavrića, koji je u Šamac došao 1904. godine. Tošo je bio porijeklom iz Porebrica, iz ciganske porodice. U Šamcu se oženio i imao devetoro dece, od kojih je osam ostalo da živi u Šamcu. Tošo je na vrhu zgrade postavio sat, koji je 1929. godine kupio od firme “Pavle Pantelić” iz Zemuna koja je u to dobabila čuvena fabrika satova u Jugoslaviji za tadašnjih 25.000 dinara.
Riječ je o klasičnom satu na tegove, o kojem je od 1956. do 1992. godine brinuo Raif Kadić. Na fasadi zgrade nalaze se inicijali Toše Stavrića i godina “T.S. 1928”. Na spratu zgrade nalazio se veliki stan za njegovog sina Savu, dok je u prizemlju bila velika prodavnica.
Do 1992. godine, zgrada sa starim satom bila je prisutna na svim razglednicama, a grad Šamac i opština bili su po tome prepoznatljivi. Međutim, tada je sat prestao da radi.
Nakon poplava 2014. godine, Eparhija zvorničko-tuzlanska je finansirala
restauraciju zgrade, a mehanizam starog sata je ponovo pokrenut 2020. godine
zahvaljujući opštini Šamac.
U poslednjih par godina, zgradu koristi Javna ustanova Centar za kulturu, koja organizuje različite kulturne događaje kao što su promocije knjiga i izložbe slika i fotografija.
Zgrada sa starim satom je jedna od najstarijih i najvažnijih zgrada u gradu.
Danas, kao obnovljen simbol starih vremena, sat iz Šamca stoji kao tihi čuvar i nosilac istorije. Njegova obnovljena svjetlost i preciznost ne samo da obasjavaju grad već i obnavljaju duh zajednice, koja se održava kroz sve što sat predstavlja – kontinuitet, istrajnost i ljubav prema mjestu i ljudima.