Милан Маринковић, по струци мастер инжењер софтвера, кренуо је у “паметну пољопривреду” да произведе сировину, да је сам преради и онда продаје крајњем купцу. Више од пола своје плате даје у пољопривреду.
Амбициозни двадесетшестогодишњи младић Милан Маринковић, мастер инжењер софтвера који је завршио студије у Новом Саду и добио посао у компанији у којој може да ради од куће, одлучио је, ипак, да се врати у родну Црквину код Шамца и са оцем Бошком покрене агробизнис.
Маринковићи се баве производњом хладног цијеђеног уља из сјеменки бундеве голице.
ГРАД – ЛОШИЈА ОПЦИЈА ОД СЕЛА
Многи млади, када заврше факултет, желе да остану у већем раду и тамо граде свој живот и породице, и то нарочито они из мањих мјеста.
Али, Маринковић је мислио дугачије, па се вратио у родни крај у Српској и, како каже, “спојио здраво и корисно”.
“Тешко је живјети на селу, а да човјек не ради ништа. Отац се бавио пољопривредом, па имамо тракторе и машине. Одлучио сам да то искористим”, наводи Милан.
БОРБА ЗА ФИНАЛНИ ПРОИЗВОД
Маринковић истиче да је главни проблем био што нису имали свој финални производ.
“Тешко је продати сјеменку на мало тржиште”, додаје он.
Ове године покушали су са подстицајима које даје Министарство пољопривреде Републике Српске – да купе још машина и произведу напокон свој финални производ.
“Кренуо сам у `паметну пољопривреду` да произведем сировину, да је сам прерадим и онда продајем крајњем купцу. Више од пола своје плате дајем у пољопривреду. Ове године купили смо двије машине `повјека` из Хрватске и цједиљку из Србије. Укупна инвестицаја износи 34.000 КМ. Добили смо подстицаје од Министарства око 16.000 КМ, а остало сами финансирамо”, прецизира Маринковић.
СУШЕНЕ СЛАНЕ И ЉУТЕ СЈЕМЕНКЕ
Маринковићи примарно раде бундеву голицу и уље, а имају и брашно које настаје као нуспроизвод након цијеђења уља.
За сада у понуди имају и сушене сјеменке, али планирају да додају и неке друге укусе као што су слана и љута сјеменка, те да можда производе и комбинују и неке слатке производе.
“Имамо и бијело кукурузно брашно – то је исто наша домаћа производња. Брашно мељемо на каменом млину. Таквог брашна је све мање, тешко је наћи на тржишту одговарајуће сјеме, а ми смо се одлучили да кренемо у том правцу и да и то узгајамо поред бундеве”, напомиње Маринковић.
ХЛАДНО ЦИЈЕЂЕНО УЉЕ – ЛИЈЕК ПРОТИВ КАНЦЕРА
Технологија производње хладно цијеђеног уља прилично је захтјевна, а за један литар потребно је око три килограма сјеменки.
“Моје хладно цијеђено уље најбољи је лијек за простату, канцер дојке, за побољшање пробаве и холестерола”, наглашава Милан Маринковић.
Прошле године пламењача је скроз убила бундеву, па су Маринковићи имали 10 пута мањи принос него што је Милан очекивао, али ове године, када се опет јавила та болест, имали су одговарајуће препарате и успјели су да сузбију пламењачу, али и грињу, па је бундева “прилично жива”.
Милан Маринковић наводи да је његова примарна продаја путем интернета, и то посредством налога на “Фејсбуку”, те производе шаље путем брзе поште, а долазе и људи из околине да купују.
Извор: Срна