Milan Marinković, po struci master inženjer softvera, krenuo je u “pametnu poljoprivredu” da proizvede sirovinu, da je sam preradi i onda prodaje krajnjem kupcu. Više od pola svoje plate daje u poljoprivredu.
Ambiciozni dvadesetšestogodišnji mladić Milan Marinković, master inženjer softvera koji je završio studije u Novom Sadu i dobio posao u kompaniji u kojoj može da radi od kuće, odlučio je, ipak, da se vrati u rodnu Crkvinu kod Šamca i sa ocem Boškom pokrene agrobiznis.
Marinkovići se bave proizvodnjom hladnog cijeđenog ulja iz sjemenki bundeve golice.
GRAD – LOŠIJA OPCIJA OD SELA
Mnogi mladi, kada završe fakultet, žele da ostanu u većem radu i tamo grade svoj život i porodice, i to naročito oni iz manjih mjesta.
Ali, Marinković je mislio dugačije, pa se vratio u rodni kraj u Srpskoj i, kako kaže, “spojio zdravo i korisno”.
“Teško je živjeti na selu, a da čovjek ne radi ništa. Otac se bavio poljoprivredom, pa imamo traktore i mašine. Odlučio sam da to iskoristim”, navodi Milan.
BORBA ZA FINALNI PROIZVOD
Marinković ističe da je glavni problem bio što nisu imali svoj finalni proizvod.
“Teško je prodati sjemenku na malo tržište”, dodaje on.
Ove godine pokušali su sa podsticajima koje daje Ministarstvo poljoprivrede Republike Srpske – da kupe još mašina i proizvedu napokon svoj finalni proizvod.
“Krenuo sam u `pametnu poljoprivredu` da proizvedem sirovinu, da je sam preradim i onda prodajem krajnjem kupcu. Više od pola svoje plate dajem u poljoprivredu. Ove godine kupili smo dvije mašine `povjeka` iz Hrvatske i cjediljku iz Srbije. Ukupna investicaja iznosi 34.000 KM. Dobili smo podsticaje od Ministarstva oko 16.000 KM, a ostalo sami finansiramo”, precizira Marinković.
SUŠENE SLANE I LJUTE SJEMENKE
Marinkovići primarno rade bundevu golicu i ulje, a imaju i brašno koje nastaje kao nusproizvod nakon cijeđenja ulja.
Za sada u ponudi imaju i sušene sjemenke, ali planiraju da dodaju i neke druge ukuse kao što su slana i ljuta sjemenka, te da možda proizvode i kombinuju i neke slatke proizvode.
“Imamo i bijelo kukuruzno brašno – to je isto naša domaća proizvodnja. Brašno meljemo na kamenom mlinu. Takvog brašna je sve manje, teško je naći na tržištu odgovarajuće sjeme, a mi smo se odlučili da krenemo u tom pravcu i da i to uzgajamo pored bundeve”, napominje Marinković.
HLADNO CIJEĐENO ULJE – LIJEK PROTIV KANCERA
Tehnologija proizvodnje hladno cijeđenog ulja prilično je zahtjevna, a za jedan litar potrebno je oko tri kilograma sjemenki.
“Moje hladno cijeđeno ulje najbolji je lijek za prostatu, kancer dojke, za poboljšanje probave i holesterola”, naglašava Milan Marinković.
Prošle godine plamenjača je skroz ubila bundevu, pa su Marinkovići imali 10 puta manji prinos nego što je Milan očekivao, ali ove godine, kada se opet javila ta bolest, imali su odgovarajuće preparate i uspjeli su da suzbiju plamenjaču, ali i grinju, pa je bundeva “prilično živa”.
Milan Marinković navodi da je njegova primarna prodaja putem interneta, i to posredstvom naloga na “Fejsbuku”, te proizvode šalje putem brze pošte, a dolaze i ljudi iz okoline da kupuju.
Izvor: Srna